E-Ticaret Sitesi

E-Ticaret Sitesi

Her şirket veya kullanıcı, yüksek kaliteli bir web sitesine sahip olmak ister. Kaliteli web siteleri, içerik olarak kullanıcılardan daha fazla ilgi çeker ve ziyaret sayısını ve dolayısıyla geliri artırır. Ancak kalite, iyi bir yazılım, düzgün çalışma ve güncellemeler gerektirir. Web sitesi geliştirme aşamasından sonra web sitesi yapılandırma süreci çok önemlidir. Bu sürecin en önemli bileşenlerinden biri olan kategoriler, bir ürün veya hizmetin detaylandırılmasında kilit rol oynamaktadır.

Kaliteli Web Sitesinde Kategorinin Önemi

Web sitesi , işletmelerin, kişilerin ve kuruluşların mal ve hizmetlerinin reklamını yapmak için kullanılan dijital olarak güvenli alanlardır. Bu alanların, kullanıcıların tekrar tekrar geri dönmesi için yararlı olması çok önemlidir. Yüksek geri dönüş ziyaretçi oranları, iyi bir web sitesinin göstergesidir. Ayrıntılı olması gerektiğinden, kullanıcılar kaliteli bir web sitesinde içeriği bulmakta sorun yaşamamalıdır. Bu ayrıntının en önemli unsuru ise kategori ağacıdır.

Ürün veya hizmetinizi kullanıcılara tanıtmak için web sitenizde bir kategori ağacı oluşturmanız gerekir. Bu kategori ağacının her dalı farklı bir ürün veya hizmet içermeli ve ayrıca benzer başka öğeler de içermelidir. Kategorileri listelerken müşterilerin sitenizde kendilerine en uygun şekilde bulabilmelerini sağlamalısınız. E-ticaret siteleri gibi birçok ürün ve kategoriye sahip web sitelerinin kategorize edilmesi profesyonelce olmalıdır. Aksi takdirde ürün satışlarını kötü etkiler.

Kategoriler birden fazla amaca hizmet ettiğinden, en büyük hedeflerden biri müşterilerin aradıklarını en kolay şekilde bulmalarına yardımcı olmaktır. Kategori ağacı kötü yapılandırılmışsa bu deneyim zarar görür. Yanlış yapılandırılmış kategoriler, içerdikleri ürünlerin satışını engelleyebilir.

Kaliteli Web Sitesinde Detay

Büyük web siteleri için kategorilerin düzenlenmesi öncelikle kâğıt üzerinde yapılmalıdır. Her kategorinin olasılıkları ayrı ayrı ele alınmalı ve en benzer kategoriler arasındaki karşılıklı ilişkiler dikkate alınmalıdır. Bir web sitesi oluştururken kategorileri düzenlerken, ileride kategori eklemeleri için gerekli hazırlıkları yapmalısınız. Bu nedenle kategori yapılandırması önemli olmaktadır.

Web sitenizin herhangi bir yerinde bir kategori listelemezseniz, müşteriler o kategoriyle ilişkili ürünleri veya hizmetleri göremez. Bu nedenle kategorilerinizi web sitenizin ana menüsünde bir ağaç yapısında düzenlemelisiniz. Web tasarım stilinize bağlı olarak, mega menü ve çok sayıda kategori içeren bir web sitesi teması işinizi kolaylaştıracaktır.

 

İnternet Sitesi Fiyatları

İnternet Sitesi Fiyatları İnternet siteleri, özellikle e- ticaret ile ilgilenenler için, işlerini geliştirmede ve satışlarını arttırma anla...

devamını oku

Front End Nedir?

Teknolojinin zaman içerisindeki hızlı gelişimiyle yeni terimler hayatımıza girmeye başladı. Aslında bu bilmediğimiz kavramlar hayatımıza yen...

devamını oku

Web Sitesinin Renk Arşivi

Web tasarımında kullanılan renklere her ne kadar dikkat etmeyip önem vermesek te, gün içinde ziyaret ettiğimiz web siteleri ve web sitelerin...

devamını oku