Front End Nedir?

Front End Nedir?

Teknolojinin zaman içerisindeki hızlı gelişimiyle yeni terimler hayatımıza girmeye başladı. Aslında bu bilmediğimiz kavramlar hayatımıza yeni giriyor olsa da front end nedir nezdinde konuşursak bu işi yapan birileri hep vardı. Zaman içerisinde front end ya da daha geniş anlamda düşürsek web geliştirme alanı artan talep ile bu alandaki insan açığını doldurmak amacıyla daha bilinir hale geldi. 

Türkçe karşılığı “Ön Yüz” olan front end nedir kavramı bir web sitesinin kullanıcı ile buluştuğu alanı ifade eder. Yani bir web sitesini açtığınızda gördüğünüz tüm görseller, metinler, butonlar, aşağı açılır menüler front end anlamına gelir. Bir web sitesinin ön yüzü HTML, CSS, Javascript ve JQuery gibi yazılım dilleri ve Adobe XD, Photoshop, Sketch gibi tasarım programları kullanılarak oluşturulur. Web siteleri sadece front end kısmından oluşmaz. Web sitelerinin çalışması için en az onun kadar önemli olan back end de gereklidir. 

Front End Yazılımcı Kimdir?

Web sitelerini bu dilleri kullanarak oluşturan kişilere ise front end nedir developer yani ön yüz yazılımcı adı verilir. Bu işi yapan kişiler hem bu yazılım dillerini hâkimlerdir hem de web sitesi içinde kullanılacak içerik konumları, renkler, yazı tipleri gibi alanları müşteri isteği ile bağlantılı olarak oluşturur. Front end yazılımcıları bahsi geçen dilleri kullanarak ön yüzün stabil kullanılabilmesini sağlayan uzman web tasarımcılarıdır. 

Front End Yazılımcının Görevleri Nelerdir?

Front end yazılımcıları insanların hayatına dokunan araç ve gereçleri geliştirirler. HTML, CSS ve JavaScript gibi dillerin yardımıyla web tasarım hizmetleri sunarlar. Bir front end geliştiricinin görevleri arasında sitelerin ön yüzünü geliştirme, hatasız çalışmasını sağlama, URL kullanılarak ulaşılan sitedeki animasyon, yazı tipi ve renk gibi tasarımları oluşturma vardır. Tüm bunları gelişmiş kodları yazarak yaparlar. Ayrıca, herhangi bir hata olduğunda ya da olmadan önce tespit amaçlı testleri yapmakla yükümlülerdir.

Kısacası, front end yazılımcıları tasarımcılardır. Yazı tipinden açılır pencerelere, sliderlardan iletişim formlarına web sitesi içerisindeki tüm bileşenlerin tasarım ve çalışabilirliğinden sorumludur. Yapılan tasarımın estetik bir görünüm teşkil etmesi de önem kazanmaktadır. 

İnternet Sitesi Fiyatları

İnternet Sitesi Fiyatları İnternet siteleri, özellikle e- ticaret ile ilgilenenler için, işlerini geliştirmede ve satışlarını arttırma anla...

devamını oku

Web Sitesinin Renk Arşivi

Web tasarımında kullanılan renklere her ne kadar dikkat etmeyip önem vermesek te, gün içinde ziyaret ettiğimiz web siteleri ve web sitelerin...

devamını oku

Esenyurt Web Yazılım Firması

Esenyurt Web Yazılım Firması olarak bizler, web yazılıma ihtiyaç duyduğunuz her noktada, sizlerin istek ve görüşlerine uygun olarak, hizmet ...

devamını oku