Hosting Nedir?

Hosting Nedir?

Hosting Nedir?

Web site kurulumda sıkça kullanılan terimler mevcut olmaktadır. Bu terimlerin anlamlarını bilmek önemlidir. Hosting nedir? Bilgisayarlardaki mevcut verileri saklamak için belli bir depolama alanına ihtiyaç duyulmaktadır. Bu durumun web sitesi kurulumunda da geçerli olduğunu söylemek mümkün olmaktadır. Web sayfasında yer alan doküman ve benzeri dosyaların depolanması için kişilere 7/24 hizmet veren bir alana ihtiyaç duyulmaktadır. Buna da teknik literatürde "sunucu" adı verilmektedir.

Hosting Faydaları Nelerdir?

Hosting nedir? sorusuna bir cevap vermek gerekir ise, kişi ya da kurumlara ait olan web sitelerinin kesintisiz şekilde hizmet vermesine imkân sağlayan bir sistem olmaktadır. Bu hizmet aracılığı ile web sitesine veri girişi gerçekleştirilmektedir, domain tanımlamaları sağlanmaktadır ve web sitesi yayına hazır hale getirilmektedir. Hosting hizmetinin diğer adı da "barındırma" hizmetidir. Alınan hosting hizmeti sayesinde web siteye ait dosyaları güvenli bir alanda muhafaza edebilmek mümkündür. Böylece kişiler web siteye günün her saatinde ulaşabilirler.

Hosting nedir? sorusuna cevap olarak basit şekilde cevap vermek gerekirse, en basit anlatımıyla internete sürekli bağlı olan ve hiçbir zaman kapatılmayan bir bilgisayar kasası olarak düşünmek mümkündür. Yani kasadaki hard diske (veri depolama ünitesi) atılan resimler, yazılar, script, dosya, film, müzik gibi her türlü dokümana internet üzerinden sürekli olarak erişimi sağlayan bir sistemdir. İnternet bağlantısı sürekli olduğu için Dünyanın her noktasından istenilen vakit erişim sağlamak mümkündür.

Hosting ve Sunucu Sistemleri Çalışma Prensibi Detayları  

İlk olarak bilgisayardaki internet tarayıcısı (Google chrome, internet explorer, mozilla firefox, safari) ile girmek istenilen sitenin adresini yazılır. Tarayıcı tarafından gönderilen bu istek DNS server tarafından IP adresine çevrilerek gerekli sunucuya ulaşımı sağlanır.

Sunucuya ulaşan istek, istenilen işlem doğrultusunda işlenerek cevap gönderimine geçilir. Örneğin bir internet sitesindeki resme bakmak, yazıyı okumak ya da kullanıcı ve şifre ile giriş yapmak gibi şeylerin hepsi ayrı bir istektir. Bunların hepsi aynı anda yapılabilir. Sunucu tarafından işlenen bilgi internet tarayıcısına gönderilerek kullanıcının görebileceği hale getirilir ve işlem tamamlanır.

İnternet Sitesi Fiyatları

İnternet Sitesi Fiyatları İnternet siteleri, özellikle e- ticaret ile ilgilenenler için, işlerini geliştirmede ve satışlarını arttırma anla...

devamını oku

Front End Nedir?

Teknolojinin zaman içerisindeki hızlı gelişimiyle yeni terimler hayatımıza girmeye başladı. Aslında bu bilmediğimiz kavramlar hayatımıza yen...

devamını oku

Web Sitesinin Renk Arşivi

Web tasarımında kullanılan renklere her ne kadar dikkat etmeyip önem vermesek te, gün içinde ziyaret ettiğimiz web siteleri ve web sitelerin...

devamını oku