Web Sitesinin Renk Arşivi

Web Sitesinin Renk Arşivi

Web tasarımında kullanılan renklere her ne kadar dikkat etmeyip önem vermesek te, gün içinde ziyaret ettiğimiz web siteleri ve web sitelerin renkleri bilinçaltımızda çok fazla şey çağrıştırmaktadır. Buna örnek verecek olursak, haber siteleri diyebiliriz. Kırmızı ve tonlarını kullanan haber siteleri bizi agresifleştirir ve merak duygumuzu uyandırır. Bu yüzden haber sitleri için kırmızı ve tonları çok önemlidir. Renkler, web tasarımcılar için yumuşak(soft), parlak(lıght) ve koyu(dark) olarak 3 gruba ayrılır. 

Renk Grupları

Bu tonlara kırmızı renk ve tonları üzerinden örnek verelim; Google'ın kullandığı renk kırmızı(yumuşak) ve biraz daha narçiçeğine yakın bir tondur. Tüm kontrast ayarlarında ve monitörlerde kullanıcıların gözünü̈ yormaz. Bu ton daha çok Retro tasarımlarına uygundur. Bizim için web sitesi tasarımlarında kullanılması gereken renkler kırmızı ve tonlarıdır. Diğer tonlar kadar agresif değildir fakat yine de merak uyandırıcı bir özelliğe sahiptir.

Birde olaya şu gözle bakmak gerekir; Google bu kırmızı ve tonlarını kullanıyorsa bir bildiği var demektir. Web tasarımda kullanılan parlak renkler, yoğun olarak kullanıldığı takdirde siteyi ziyaret eden kişilerin gözlerini yormaktadır. Parlaklık her ne kadar agresifliği yansıtsa da çok yoğun kullanılmamalıdır.

Web Sitesini Hangi Renklerde Kullanmalıyım  derken kullanıma en uygun örnek, parlak kırmızının kullanıldığı web siteleridir. Parlak kırmızının yoğun kullanılması, kullanıcı deneyimlerini olumsuz etkiler. Bazı siteler bu sorunu fark etmiş̧ olacaklar ki, sitelerinde kullandıkları parlak renkleri soft gri ve tonlarına çevirmişlerdir. 

Web Sitesinin Renk Arşivi

Web Sitesini Hangi Renklerde Kullanmalıyım diyorsan makalemizi okumaya devam edebilirsin. Web sitelerinde koyu renkler tercih edilmemelidir. Özellikle ana renkler, kırmızı, sarı, mavi ve yeşilin tonları ağırlık hissi uyandırmakta ve kullanıcıları oldukça sıkmaktadır. Her ne kadar açık renkler tercih ediliyor olsa da, yazılarda genel tonlama kesinlikle koyu tonlar olmalıdır. Web tasarımında koyu kırmızı kullanımına örnek birçok site bulunmaktadır. 

Web Sitesini Hangi Renklerde Kullanmalıyım etiketi olarak aratırsan bir sürü̈ bu tarz bilgiye de ulaşabilirsin. Arka planda bir kaç örnek verecek olursak, soft gri kullanılması tercih edilmelidir. Böylece web sitenizde çekici ve estetik görünüme ulaşırsınız ve ziyaretçileriniz sitenizde daha fazla zaman geçirir. 

İnternet Sitesi Fiyatları

İnternet Sitesi Fiyatları İnternet siteleri, özellikle e- ticaret ile ilgilenenler için, işlerini geliştirmede ve satışlarını arttırma anla...

devamını oku

Front End Nedir?

Teknolojinin zaman içerisindeki hızlı gelişimiyle yeni terimler hayatımıza girmeye başladı. Aslında bu bilmediğimiz kavramlar hayatımıza yen...

devamını oku

Esenyurt Web Yazılım Firması

Esenyurt Web Yazılım Firması olarak bizler, web yazılıma ihtiyaç duyduğunuz her noktada, sizlerin istek ve görüşlerine uygun olarak, hizmet ...

devamını oku